پرینتر سه بعدی چیست؟ - شرکت بازرگانی آتیه گلها

Go to content

Main menu:

پرینتر سه بعدی
چاپگرهاي سه بعدي، چاپگرهايي هستند كه به جاي چاپ روي كاغذ مي‌توانند حجم سه بعدي بسازند، اين چاپگرها به جاي جوهر از مواد نيمه جامد استفاده مي‌كنند و حاصل كار آنها يك حجم سه بعدي است، به اين صورت كه پس از گرفتن يك فايل سه بعدي از كامپيوتر، طرح آن را به وسيله‌ي يك نوع ماده(پلاستيك، تيتانيوم و هر چيز ديگر) به صورت سه بعدي مي‌سازد و توانايي خلق اجسام مختلف را دارد.
از دهه 1980 تا كنون، تكنولو‍ژي مربوط به اين چاپگرها در حال تحقيق و توسعه بوده‌است. از آنجا كه زمان زيادي صرف پيشرفت دائمي اين تكنولوژي شده‌است، اين اختراع داراي دقت بالايي است. مدل اوليه اين چاپگر توسط يك شركت سوييسي ساخته شد.
براي شكل گيري يك مدل سه بعدي، چاپگر ابتدا نياز به يك طرح كامپيوتر دارد و بر اساس آن لايه‌هاي بسيار نازك از يك ماده خاص توسط چاپگر روي هم چيده مي‌شوند و جسم مورد نظر پس از لايه نشاني‌هاي متعدد به دست مي‌آيد. ماده اوليه به كار رفته مي‌تواند بصورت مايع، پودر و ورقه‌هاي نازكي از جنس پلاستيك، شيشه، فلز، پليمر و حتي برخي مواد خوراكي باشد. در اين چاپگرها بعد از روي هم قرار گرفتن لايه‌ها، از اشعه ماوراي بنفش استفاده مي‌شود تا محصول به‌دست آمده ساختاري يكپارچه و جامد پيدا كند. اين نوع چاپگرها، بسته به نحوه عملكرد و ابعاد قابل چاپ داراي اندازه‌هاي مختلف بزرگ و كوچك هستند.

کاربردها:
مدل سازی  قطعات صنعتی ( هوا فضا ,خودرو سازی , الکترونیک , لوازم خانگی , اسباب بازی
و …), معماری و ماکت سازی , صنایع نظامی , طراحی صنعتی , قالب سازی , ریخته گری , مجسمه سازی و هنر , چینی و بلور , قطعات تزئینی , صنعت مد , پزشکی , آموزشی و 

البته باید بگویم که بعضی از کارخانه ها ازاین پرینتر ها برای تولید قطعات بزرگتر نیز استفاده می کنند مثلا شرکتی در بریتانیا از پرینتر های سه بعدی بزرگتر برای تولید قطعات مهم هواپیما و جت ها استفاده می کنند که در نوع خود بسیار جالب و منحصر به فرد است.

از کاربرد های دیگر این پرینتر ها این می باشد که می تواند مثلا انسانی را در اندازه های کوچک پرینت کند و طرز کارشان به این صورت است که یک اسکنر سه بعدی بسیار بزرگ شما را اسکن می کند و اطلاعات کاملی را به کامپیوتر می فرستد سپس کامپیوتر طرح های داده شده را به پرینتر برای پرینت سه بعدی می فرستد و شما را دقیقا مانند خودتان پرینت می کنند.

طرز کار پرینتر های سه بعدی

بیشتر پرینتر های سه بعدی با مواد مذاب طر ح خود را می سازند یعنی برای مثال پلاستیک ، نایلون ، فلز یا... را ذوب می کنند و طرح مورد نظر را با ظرافت و لایه لایه می سازند البته موادی که آنها استفاده می کنند به نوع سلیقه مصرف کننده بستگی دارد و انواع مختلفی دارد،برای مثال برای ساختن عروسک کوچک پلاستیکی از پلاستیک استفاده می کنند و... واین را هم بگویم که کار آنها تا حدودی کند می باشد و بعد از مدتی کار را تمام می کند.
 
Search
Back to content | Back to main menu